Blog

Concerto da camera pre flautu, anglicky roh a orchester komponoval Arthur Honegger (1892-1955) v roku 1948 a objednávku preslávenej americkej mecenášky Elisabeth Sprague - Cooligeovej. Vtedy este nevedel, že sa táto stručná skladba prostej faktúry a priezracčnej invencie, tvorená tromi vetami s charakterom folkórne zafarbeného pastorale, smútočného pochodu a vtipného iskriveho skerza stane popri Vianočnej kantáte poslucháčsky najvďačnejším dielom.

Francúzsky dirigent Serge Baudo mal k dielu Arthura Honeggera velľmi blízko. V roku 1974 veľmi úspešne uviedol v Prahe s Českou filharmóniou oratórium Jana z Arku. To bolo vydané Supraphonom v roku 1975. Nasledovali ďalšie koncerty a nahrávky s Českou filharmóniou - Symfónia 1- 5, Pacifik 231, Predohra & Shakespearovej Búrke pre orchester Arthura Honeggera.

Serge Baudo (*1927) bol v rokoch 2001 - 2006 šéfdirigentom Symfonického orchestra hl. mesta Prahy FOK. Jeho náklonnost k dielu Arthura Honeggera bol pre mňa veľkou motiváciou práve s ním, s flautistom Paviom Foltýnom a s orchestrom hl. mesta Prahy FOK v ktorom som pôsobila naštudovať Concerto da camera Arthura Honeggera. Koncert bol 29. a 30. januára 2002 v Smetanovej sieni v Obecnom dome v Prahe. Velmi nás obohatila pritomnost Pascale Honegger, dcéry Arthura Honeggera, ktorá na náš koncert prišla. Z tohto koncertu je live nahrávka, ktorú vydalo Music Vars vydavateľstvo v roku 2003.